Archive | Šaltieji užkandžiai RSS feed for this section

Silkės pataluose interpretacija su graikišku jogurtu

 Silkes pataluose interpretacija su graikisku jogurtu

Nors silkę labai mėgstu, net patikrinau – „Saulėtoje virtuvėje“ yra vos vienas receptas su silke, publikuotas gūdžiais 2009-aisiais. Tarp kitko, tas receptas tikrai labai geras, kaip dabar prisimenu – pirmąkart silke įdarytas bulves kepiau Kūčių vakarienei, norėdama ir aš kažkaip prisidėti prie šventinio stalo ruošimo. Žinia, tortų Kalėdų stalui visada prikepdavau su kaupu, o štai silkė man ne visada paklusdavo; o dar dažniau aš tiesiog nesiimdavau jos ruošti.

Šiemet Rasa iš „Valio“, su kuria kartkartėmis pabendraujame, metė man mažą iššūkį. Graikiškas jogurtas ir silkė. Silkė ir graikiškas jogurtas. Tiesą sakant, nebuvo taip jau sunku – paėmusi tradicinį silkės pataluose receptą, trupučiuką paimprovizavau su padažu. Ir štai! Gardu, paprasta, greita, lietuviškai kalėdiška. Jei ir Jūsų šeimoje per didžiąsias šventes silkė karaliauja ne tik ant Kūčių, bet ir ant Kalėdų stalo (arba jei per Kūčias nesilaikote griežto pasninko), galbūt norėsite ir jūs šią mažą silkės pataluose interpretaciją įtraukti į savo šventinį meniu.

Štai tiek šiam kartui – dabar kuo greičiau išjungiame kompiuterius, mobiliuosius ir pasineriame į artėjančių švenčių karštinę (o gal net karštligę?). Juk, kaip ir kasmet, planų kur kas daugiau nei laiko jiems įgyvendinti, tiesa? Bandau save nuteikti beveik neįmanomam: pasistengti skubėti lėčiau; tam, kad ir šitos paskutinės laukimo akimirkos būtų pilnos ne streso, o nuoširdaus šventinio džiaugsmo. Tegul mums visiems tai pavyksta!

 Silkes pataluose interpretacija su graikisku jogurtu

4 porcijos

♥ Silkės pataluose interpretacija su graikišku jogurtu

2 bulvės
2 morkos
1 didesnis arba 2 maži burokėliai
3 dideli ar 4 maži virti kiaušiniai
½ raudonojo svogūno
340 g silkės filė aliejuje
Šakelė šviežių krapų

Graikiško jogurto padažui:
150 g graikiško jogurto
3 valg. š. majonezo
1 arb. š. garstyčių (be grūdelių)
Druska, pipirai pagal skonį

1. Viename puode išvirkite neluptas morkas ir bulves, kitame – neluptus burokėlius išvirti. Ar daržovės jau išvirę, patikrinkite smeigdami peiliu. Atvėsinkite, nulupkite ir supjaustykite nedideliais kubeliais.
2. Kiaušinius kietai išvirkite.
3. Pasiruoškite graikiško jogurto padažą, sumaišydami visus jam skirtus produktus iki vientisos masės.
4. Keturiuose stiklainėliuose ar kituose indeliuose susluoksniuokite: kubeliais supjaustytą silkę, sumaišytą su smulkiai kapotais raudonaisiais svogūnais, morkas, bulves, pusę graikiško jogurto padažo, burokėlius, likusią pusę graikiško jogurto padažo ir tarkuotus kiaušinius.
5. Dekoruokite šakele šviežių krapų arba svogūnų ar česnakų laiškais.

 Silkes pataluose interpretacija su graikisku jogurtu

Comments { 0 }

Mielinės lankstytos bandelės su dešrelėmis

 Mielines lankstytos bandeles su desrelemis

Mūsų mažajam kukuliui dar tik šešios savaitės su trupučiu. Sakote, kiek per anksti galvoti apie tai, kaip netrukus (?) jis keliaus į darželį, o tada – į mokyklą? Taip, žinau. Anksti. Iki to laiko mūsų laukia dar tiek daug visko! Bet nieko sau negaliu padaryti; esu planuotoja, svajotoja, svaičiotoja ir fantazuotoja. O juk visi žinome, kaip toli gali nunešti fantazijos, tiesa? Dažniausiai ne į rytojų ar kitą savaitę, o į laiką po metų, penkių ar septynerių. Kaip tada mes gyvensime? Kuo gyvensime? Kur mus nuves ši diena? Ir kokie mes tada, po kelerių ar keliolikos metų, būsime? O kas bus, hm, ant mūsų valgomojo stalo?

Kai pirmą kartą į rankas paėmiau šias vaikams subalansuotas pietų dėžutes, iš kurių vieną matote nuotraukose, žinoma, įsivaizdavau dienas, kai pirmąkart savo mažylį išleisime į darželį, vėliau – į mokyklą. Mintyse netrukus pradėjo suktis įvairiausių sumuštinių variacijos, naminės bandelės ir vafliai, nesaldūs keksiukai, suktinukai ir kiti dalykai, kurie, kaip šiandien tikiu ir matau iš aplinkinių patirties, galėtų patikti vaikams.

Gali būti, kad tada, kai iš tiesų ateis ta lemtinga diena įduoti į rankas pietų dėžutę ir pamojuoti atsisveikinant, aš būsiu visiškai kitokia. Galbūt galvosiu apie kitus dalykus. Gal net mano vertybės ir įsitikinimai bus pasikeitę, juk visko gyvenime būna, kiekviena diena mus šiek tiek keičia ir formuoja. Bet šiandien aš būčiau ta mama, kuri nedaro tragedijos, jei vaikui kojos linksta, kaip jis nori bandelių, o ne špinatų salotų. Tiesa, būčiau ta mama, kuri pati parduotuvių lentynoje išsirenka kokybiškiausius produktus, pati jas iškepa ir sudeda į pietų dėžutę. Juk išties kompromisai yra būdas kurti laimingus santykius, laimingus namus ir laimingas gyvenimo patirtis. Be to, šiek tiek pasistengus, tikiu, pavyktų iškepti super-gardžias bandeles ir su špinatais!

Kol aš dar tik planuoju ir fantazuoju – o šiandien gyvenu, žinia, visai kitais kūdikiškais dalykais, – galbūt jūs jau kas rytą išleidžiate savo pipirus į darželį ar mokyklą? Jei taip, siūlau ne tik receptą (labai gardžios, šimtąkart mano keptos bandelės!), bet ir pietų dėžutes. Rausvos ir melsvos, subalansuotos mažiesiems, talpinančios pagrindinį patiekalą, užkandį ir desertą atskiruose patogiuose indeliuose – viską atidžiai apžiūrėti galite štai čia, į vieną virtualią krautuvėlės lentyną sudėliojome mažiesiems skirtas pietų dėžutes ir jų priedus: PIETŲ DĖŽUTĖS MAŽIESIEMS.

 Mielines lankstytos bandeles su desrelemis

O šios bandelės, jos labai geros. Mielinę tešlą su sausomis mielėmis paruošite labai lengvai ir greitai, jos skonis – puikus. Bandelės skanios tiek šiltos, tiek atvėsusios; tešla neišsausėja greičiau nei norėtųsi. Tai yra bene vienintelis receptas mūsų namų virtuvėje, kuriam naudojamos pieniškos dešrelės, tačiau tai vienas mėgstamiausių mano vyro patiekalų (o ir man pačiai labai gardu, ką čia apsimetinėti didesne sveikuole nei esu, šypt), todėl tešlą joms minkau pakankamai dažnai. Jei turite mažiau laiko, bandelių nebūtina išlankstyti, galite dešreles tiesiog apsukti tešlos juostelėmis, aptepti plaktu kiaušiniu ir apibarstyti prieskoniais ar sezamų sėklomis. Tačiau jei laiko turite šiek tiek daugiau, išmėginkite šį lankstymą – valgyti bandeles smagiau, o ir skonis jų šiek tiek kitoks, kai kiekvienas gabalėlis ir dešrelių skritulėlis yra šiek tiek apskrudęs. Beje, galėčiau lažintis, kad vaikams toks bandelių pateikimo būdas patiktų dukart labiau nei įprastas; juk iš pradžių visi mes skonį įvertiname ir pajaučiame akimis.

Kada paskutinįkart namuose ruošėte mielinę tešlą? Kada paskutinįkart ragavote naminių bandelių? Labai siūlau prisiminti, kokios skanios jos gali būti. Juk ruduo – tobulas metas skirti šiek tiek daugiau laiko virtuvei. Skanaus, mielieji!

 Mielines lankstytos bandeles su desrelemis

 Mielines lankstytos bandeles su desrelemis

 Mielines lankstytos bandeles su desrelemis

20 bandelių

♥ Mielinės lankstytos bandelės su dešrelėmis

Tešlai:
1 stiklinės (250 ml) pieno
180 g sviesto
2 valg. š. cukraus
žiupsnelio druskos
2 kiaušinių
2 pakelių (14 g) sausų mielių
4 stiklinių (560 g) miltų

20 pieniškų dešrelių
džiovintų itališkų žolelių

1. Į nedidelį puodą supilkite pieną, sudėkite sviestą, suberkite cukrų ir druską. Kaitinkite virš vidutinės ugnies, kol sviestas ištirps. Nukelkite nuo ugnies ir šiek tiek atvėsinkite, kol pienas bus šiltas, bet ne karštas.
2. Į šiltą pieną įmuškite kiaušinius, gerai išmaišykite.
3. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus ir sausas mieles. Supilkite šiltą pieno, sviesto ir kiaušinių mišinį. Išmaišykite ir išminkykite minkštą tešlą. Jei tešla pernelyg lipni, pridėkite dar šiek tiek miltų.
4. Išminkytą tešlą pridenkite švariu rankšluostėliu ir palikite šiltai apie 40 minučių, kol ši pakils ir jos tūris padvigubės.
5. Tešlą iškočiokite. Įvyniokite dešreles. Kiekvienoje bandelėje aštriu peiliu padarykite įpjovas iki apatinio tešlos sluoksnio (jo neperpjaukite!) ir supinkite „kaseles“, kiekvieną įpjautą „riekelę“ lankstant vis į priešingą pusę. Suformuotas bandeles apibarstykite džiovintomis itališkomis žolelėmis.
6. Kepkite iki 200 °C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 10 – 12 minučių. Galite patiekti tiek šiltas, tiek jau visiškai atvėsusias.

 Mielines lankstytos bandeles su desrelemis

Comments { 4 }

Sumuštiniai su kiaušiniais ir pomidorais

 Sumustiniai su kiausiniais ir pomidorais

Kiek prisimenu, visada mėgau duoną. O iš visų duonų, juoda buvo ir yra mano mėgstamiausia. Atminty saugau net vieną ypač ryškų prisiminimą – apie vasarą, kai dirbau vietinėje rajono parduotuvėlėje. Kaskart, tiekėjams atvežus šviežią ajerų duoną, iš karto į šalį atsidėdavau vieną kepalėlį sau. Tikrai nelaukdavau vakaro ar kitos dienos – nedelsdama sukrapščius litą ir keliasdešimt (atrodo, aštuoniasdešimt) centų, ją, dar minkštą, vis po riekelę ir po riekelę per dieną ir suvalgydavau. Kai tik parduotuvė ištuštėdavo, atsilauždavau gabalėlį. Valgydavau ją be nieko – buvo tokia skani, kad nieko prie jos ir nereikėjo.

Nesu iš tų bepročių, kurie, jei ant stalo nėra duonos, nieko daugiau be jos valgyti tiesiog negali. Bet sumuštinius mėgstu, riekelę duonos prie salotų taip pat mėgstu, o ir plakta kiaušinienė, kaip ir silkė, man skaniausia su duona. Kartais nė nepajaučiu, kaip per dieną suvalgau visas šešias riekeles: porą sumuštinių iš ryto, porą riekelių prie salotų perpiet, o vakare – dar dvi riekės su keptu ar virtu kiaušiniu.

Sumuštinius taip pat visada mėgau. Nors darbo dienų rytais jie nuo mokyklos laikų iki dabar yra patys paprasčiausi – riekė duonos, riekelė kumpio ar sūrio ir kokia daržovė, – savaitgaliais ar vakarais galima sugalvoti ir šį tą įdomesnio. Savo „Pusryčių knygoje“ visą skyrių dedikavau sumuštiniams (kas yra labai logiška, kai kalbame būtent apie pusryčius) ir jį beruošdama atradau dar ne vieną naują derinį.

Kepti duoną namuose? Taip, buvo ir toks etapas. Tačiau lietuviai kepa tiek nuostabių duonų – nuo gausaus pasirinkimo prekybos centruose iki dar bene gausesnio turguose ir mugėse. Todėl tą laiką, skirtą naminės duonos kepimui, aš nusprendžiau skirti verčiau kažkam kitam. O duoną ramia širdimi dedu į kasdienių pirkinių krepšelį.

 Sumustiniai su kiausiniais ir pomidorais

Paprastai į pirkinių krepšelį keliauja mano pastarųjų metų favoritė, „Gardėsio“ „Jorė“ su saulėgrąžomis arba juoda duona „Penkiagrūdė“, tačiau visada esu už išbandymą ir naujų produktų. Todėl kai „Vilniaus duona“ įteikė pilną krepšį savo naujų gaminių, aš nieko nelaukusi pasigaminau sumuštinių. O kadangi vien šiame įraše jau ne kartą paminėjau kiaušinius šalia duonos, tai nieko nuostabaus, kad šįkart tai buvo juodos ruginės duonos „Bemielė“ sumuštiniai su virtais kiaušiniais ir pomidorais. Pakeitus majonezą graikišku jogurtu bei pagardinus smulkintais špinatais, tai tapo ne tik labai gardžiais, bet mano akimis ir pakankamai sveikais pietumis.

 Sumustiniai su kiausiniais ir pomidorais

 ♥ Sumuštiniai su kiaušiniais ir pomidorais

2 kietai virtų kiaušinių
1 pomidoro, be minkštosios dalies
apie 10 špinatų lapelių
1 arb. š. graikiško jogurto
žiupsnelio druskos
žiupsnelio grūstų juodųjų pipirų

2 riekelių juodos duonos
kelių špinatų lapelių

1. Virtus atvėsintus kiaušinius supjaustykite nedideliais kubeliais.
2. Pomidorą, be minkštosios dalies, supjaustykite panašaus dydžio kubeliais.
3. Špinatus susmulkinkite.
4. Kiaušinius, pomidorus ir špinatus sumaišykite su šaukštelius graikiško jogurto. Pagardinkite druska ir grūstais juodaisiais pipirais.
5. Ant dviejų riekelių duonos (jei norite, jas paskrudinkite) dėkite po kelis špinatų lapelius, o ant jų paskirstykite kiaušinius.
6. Apibarstykite dar žiupsneliu grūstų juodųjų pipirų ir patiekite.

 Sumustiniai su kiausiniais ir pomidorais

Comments { 1 }