Archive | Bandelės RSS feed for this section

Velykų duona „Paska“

Paska (5)

Didžiosios metų šventės žavios tuo, kad kiekviena iš jų turi kažką labai svarbaus ir būdingo tik jai. Šv. Kalėdos – žaliaskares eglutes ir kūčiukus, Šv. Velykos – įvairiausiais raštais išpieštus ir nuspalvintus margučius. Paska – dar vienas tradicinis Šv. Velykų valgis – tai duona, per didžiąsias pavasario šventes kepama Rytų Europos šalyse.

Paska (1)

Tradicinis Velykų pyragas Paska yra kepamas iš mielinės tešlos: pieno, sviesto, kiaušinių, miltų ir cukraus. Kartais į tešlą yra įmaišomos kelios saujos tarkuotų citrinos žievelių, taip pat razinų ar kitų džiovintų vaisių, pavyzdžiui, vyšnių. Paska gali būti kepama aukštoje apvalioje formoje. Paprastai duonos viršus yra papuošiamas iš gabalėlio tešlos supintomis kasomis, jų raštais bei formomis. Kasos, kuriomis yra puošiamas Velykų pyragas, turi simbolinę religinę prasmę. Velykos yra krikščioniška šventė, o kasos pynimas iš trijų volelių – trijų dalių – simbolizuoja Šventąją Trejybę, vieną Dievą trijuose asmenyse: Dievą Tėvą, Dievą Sūnų ir Dievą Šventąją Dvasią). Tai, kad duona yra apvali, taip pat mums siunčia priminimą, jog Dievas neturi pradžios ar pabaigos, yra visur ir visada; o duonos saldumas simbolizuoja Dievo malonę.

Vis tik, jeigu neturite aukštos apvalios formos, kaip ir aš, galite kepti ir kitaip atrodantį Velykų pyragą: iš tešlos suformuokite volelius ir supinkite juos į kasą – kasos formos duonos kepalėlį. Šiandien tokios formos duona Velykų stalui kepama ne rečiau nei apvali.

Paska (3)

Paska gali būti valgoma tiek kaip užkandis, tiek kaip desertas – tai priklauso nuo to, su kokiais priedais ją patieksite: su žolelėmis bei prieskoniais augalais pagardintu sviestu ar su saldžiu varškės kremu, uogomis, uogų džemu. Jeigu pyragą ruošiatės patiekti prie nesaldžių patiekalų, į tešlą neįmaišykite nei razinų, nei kitų džiovintų vaisių, o prieš kepdami, viršų aptepkite tik kiaušinių ir vandens plakiniu. O štai jeigu tai bus Jūsų Šv. Velykų stalo desertas, tešlą galite pagardinti norimais priedais, o duonos viršų aptepti ne tik kiaušinių ir vandens plakiniu, o taip pat ir miltelinio cukraus glaistu bei kitais saldžiais pagardais, pavyzdžiui, pabarstukais ar migdolų plokštelėmis.

Paska (4)

Aš pirmą kartą šią duoną iškepiau dar gerokai prieš šventes. Minkiau tešlą ir nežinau, ar tikėjausi kažko labai ypatingo, išskirtinio. Tačiau – būsiu visiškai sąžininga – ši Velykų duona mane nustebino pačia geriausia prasme. Koks mielinės tešlos skanumas! Koks purumas ir minkštumas! Nemeluoju, jau seniai nevalgiau tokio skanaus mielinio kepinio, o nuo šiol būtent šį tešlos receptą pasižymiu kaip bene geriausią iš visų, iki šiol išbandytų. Nemoku žodžiais paaiškinti tų skirtumų, kurie šią mielinę tešlą daro pranašesnę už kitas mielines tešlas, bet tie skirtumai tikrai yra; ir kai ragauji šviežiai keptą Paską, supranti, kad tie skirtumai ženklūs. Nuo tada, kai pirmąkart iškepiau šią saldžią duoną, nenustoju visiems aplinkui čiauškėjus, kokia ji nuostabi, tikrai. Todėl ir Jums visiems, mieli skaitytojai, sakau tą patį: ji nuostabi. Būtinai išmėginkit. Aš tikiu, kad Jums labai labai patiks!

Šv. Velykos jau už savaitės, o aš dar neturiu galutinio šventinio meniu, bet viena tikrai žinau: būtinai kepsiu šią duoną ir Šv. Velykų stalui. Ir ne tik – ji pernelyg skani, kad būtų galima kepti tik kartą per metus. Na, bent jau tol, kol atsivalgysim, šypt.

Paska (2)

Skonis: 10/10.  Nuostabiai gardus kepinys. Mielinė tešla turtingo ir sodraus skonio, minkšta ir puri; visiškai neturi pirktiniams mieliniams kepiniams kartais būdingo sausaumo. Priešingai – sakyčiau, ji net gi savotiškai drėgna! Rudojo cukraus dėka duonos paviršiuje susidaro maloniai traški ir saldi plutelė. Vienas iš geriausių mielinių kepinių, keptų pastaruoju metu – labai rekomenduoju Jūsų šventiniam ar nebūtinai šventiniam stalui.

Sudėtingumas: yra ką nuveikti.

Porcijų skaičius: apie 15 porcijų.

Ar gaminčiau dar kartą? Taip!

Receptas publikuotas internetiniame portale Ji24.lt

Paska (6)

Paska

Duonai:
2/3 puodelio (165 ml) pieno
1 valg. š. cukraus
7 g sausų mielių

¼ puodelio (50 g) cukraus
2 ¾ puodelio (385 g) miltų + 2/3 puodelio (95 g) miltų*
1 arb. š. druskos
2 dideli kiaušiniai
115 g kambario temperatūros sviesto
1 valg. š. aliejaus

Viršui:
1 kiaušinis
2 valg. š. šilto vandens

Papuošimui:
¼ puodelio (50 g) rudojo cukraus
pora saujų migdolų plokštelių

1. Pieną pašildykite, kad būtų šiltas, bet ne karštas.
2. Suberkite į pieną cukrų ir sausas mieles. Išmaišykite šluotele, kol cukrus ir sausos mielės ištirps.
3. Uždenkite dubenėlį švariu rankšluostėliu ir palikite šiltoje vietoje pastovėti apie 10-15 minučių, kol paviršius suputos.
4. Dideliame dubenyje sumaišykite 2 3/4 puodelio (385 g) miltų, cukrų ir druską.
5. Supilkite į dubenį mielių mišinį ir įmuškite kiaušinius. Išmaišykite, sudėkite kubeliais pjaustytą minkštą sviestą ir išminkykite. Jei matote, kad tešla per skysta, įberkite miltų papildomai (iki 2/3 puodelio). Minkykite apie 10 minučių, kol tešla bus vientisa, minkšta ir glotni. Iš išminkytos tešlos suformuokite rutulį.
6. Dubenį ištepkite šlakeliu aliejaus. Dėkite į jį tešlos rutulį ir kelis kartus apsukite, kad visas jo paviršius pasidengtų aliejumi.
7. Uždenkite dubenį švariu rankšluostėliu ir palikite pastovėti šiltoje vietoje apie valandą, kol tešlos tūris padvigubės.
8. Pakilusią tešlą šiek tiek paminkykite ir padalinkite į tris lygias dalis. Kiekvieną iš šių dalių suformuokite į ilgą volelį (maždaug 40 cm ilgio).
9. Visų trijų volelių galus sujunkite ir supinkite kasą. Kasos pabaigą taip pat sujunkite, šiek tiek paminkydami. Iš supintos kasos suformuokite pilnavidurį apksritimą. Taip suformuotą duoną galite kepti tiesiai ant kepimo popieriumi išklotos skardos arba pyragą atsargiai įdėti į apvalų kepimo indą, išklotą kepimo popieriumi, ir kepti jame.
10. Uždenkite suformuotą duoną švariu rankšluostėliu ir palikite pastovėti šiltoje vietoje apie 40 minučių, kol tešlos tūris pakils dvigubai.
11. Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros.
12. Dubenėlyje išplakite kiaušinį su šiltu vandeniu. Aptepkite visą pakilusios duonos paviršių.
13. Apibarstykite ruduoju cukrumi ir migdolų plokštelėmis.
14. Kepkite duoną įkaitintoje orkaitėje apie 20-25 minutes, kol gražiai apskrus ir bus iškepusi.
15. Atvėsinkite ant grotelių.
16. Patiekite ir raikykite. Skanaus!

Comments { 22 }

Mielinis aguoninių bandelių pyragas

Kai staiga ir netikėtai atėjo pavasaris, tikrai tikėjausi, kad žiema jau nebegrįš. Paltuką pakabinau į tolimą spintos kampą, o sukneles perkėliau šiek tiek arčiau. Pagauta impulso, nusipirkau lengvus pavasarinius batukus, nors jiems dar bet kokiu atveju kiek per anksti. Nusipirkau didelį kibirėlį ledų ir pradėjau galvoti, kad greitu metu reikėtų jų vėl pasigaminti namuose (paskutinįkart gaminti kavos skonio ledai su šlakeliu kavos likerio ir pieniško šokolado gabalėliais pranoko visus lūkesčius!). Džiaugiaus saulėtomis dienomis, lengvesnėmis mintimis ir jau tikrai negalvojau, kad ims ir ateis baltas savaitgalis, kai visai nesinorės ledų; norėsis tik šilto pledo ir minkštos mielinės bandelės su puodeliu mėtų arbatos.

Todėl kai šeštadienį prabudau ir pažiūrėjau pro langą, tiesiog nustėrau. Balta. Žiema. Ir dar tas begalinis vėjas… Visą savaitgalį nekišau nosies iš namų – užtat vėl prisiminiau, koks gėris yra mieliniai kepiniai ir prisiminiau mielinį aguoninių bandelių pyragą. Tokie kepiniai tikrai sušildo. Ir truputį paguodžia – juk žiema vėl išeis, pavasaris vėl ateis. Gal tik reikės dar trupučiuką palaukti.

Šį pyragą pirmą kartą kepiau pernai, prieš Kalėdas. Mes, aguoninių kepinių mėgėjai, suvalgėm jį labai greitai ir skaniai. Iš pradžių po ritinėlį dar šilto, su šaltu pienu. Po to po ritinėlį atvėsusio, su puodeliu arbatos. O kitos dienos pusryčiams nelabai kas ir beliko…

Žinau, kad toks pyragas labiau tinka prieškalėdiniam laikotarpiui, kuris neįsivaizduojamas be aguonų. Bet ne mažiau jis tinka ir vėsioms pavasario dienoms, kai norisi saulės, o už lango – sniegas ar lietus. Kai bent namuose mažais dalykais norisi susikurti jaukumą ir šilumą.

Skonis: 9/10. Kaip ir visi mieliniai kepiniai, šis – minkštas, purus ir kvapnus. Tik iškepus, mielinėmis bandelėmis kvepia visi namai. Ne per saldus, skanus tiek šiltas su stikline pieno, tiek šaltas su puodeliu kavos ar arbatos. Be to, kepant bandelių pyragą, o ne atskiras bandeles, kepinys bus dar minkštesnis – o tai yra labai puiku.

Sudėtingumas: yra ką nuveikti.

Porcijų skaičius: 12 mielinių bandelių.

Ar gaminčiau dar kartą? Taip.

Receptas publikuotas internetiniame portale Ji24.lt

♥ Mielinis aguoninių bandelių pyragas

Mielinėms bandelėms:
1/3 puodelio (85 ml) pieno
60 sviesto
2 ¾ puodelio (385 g) miltų
¼ puodelio (50 g) cukraus
1 pakuotė (11 g) sausų mielių
¼ puodelio (60 ml) šilto vandens
2 kiaušiniai
1 arb. š. vanilės ekstrakto
2 citrinų nutarkuotos žievelės
žiupsnis druskos

Aguonų įdarui:
100 g aguonų
½ puodelio (100 g) cukraus
3 citrinų nutarkuotos žievelės
1 ctirinos sultys

80 g sviesto, tirpinto

150 g medaus (sulaistymui)

PASIRUOŠKITE TEŠLĄ

Į nedidelį prikaistuvį supilkite pieną ir sudėkite sviestą. Pamaišydami kaitinkite ant vidutinio dydžio ugnies, kol sviestas ištirps. Neužvirkite. Nuimkite nuo ugnies ir atidėkite į šalį, kol šiek tiek pravės.

Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, cukrų ir sausas mieles.

Į sviesto ir pieno mišinį supilkite šiltą vandenį, imuškite kiaušinius, supilkite vanilės ektraktą, suberkite nutarkuotas citrinos žieveles ir įberkite žiupsnį druskos. Supilkite į dubenį su miltais. Išminkykite minkštą ir elastingą tešlą – tai gali užtrukti apie 5-7 minutes.

Perkelkite tešlą į lengvai aliejumi pateptą dubenį. Uždenkite maistine plėvele ir leiskite pastovėti šiltai apie 1-2 valandas, kol tešlos tūris padvigubės. Tuomet dar šiek tiek paminkykite, vėl uždenkite maistine plėvele ir palaikykite šaldytuve per naktį.

PASIRUOŠKITE ĮDARĄ

Aguonas užpilkite verdančiu vandeniu (tiek, kad apsemtų) ir palaikykite 10-15 minučių. Nuvarvinkite. Dubenyje sumaišykite cukrų, nutarkuotas citrinos žieveles, citrinos sultis ir nuplikytas aguonas.

IŠKEPKITE BANDELIŲ PYRAGĄ

Miltais dosniai pabarstykite lygų ir švarų paviršių. Tešlą iškočiokite į maždaug 25 – 50 cm dydžio kvadratą. Tolygiai aptepkite tirpintu sviestu, tuomet tolygiai paskleiskite aguonų įdarą. Pradėdami ilgąja kraštine, atsargiai suvyniokite tešlą į 50 cm ilgio ritinį. Supjaustykite į 12 maždaug lygių dalių.

Kepimo indą (28 cm skersmens) lengvai ištepkite šlakeliu aliejaus. Sudėliokite į jį tešlos ritinėlius, palikdami tarpus – vėliau ritinėliai pakils ir „susijungs“ į pyragą. Uždenkite indą maistine plėvele ar švariu rankšluostėliu ir palikite pastovėti šiltoje vietoje apie valandą, kol tūris padvigubės.

Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 30-35 minutes, kol paviršius taps gražiai auksinės spalvos. Iškepusį ritinėlių pyragą išimkite iš orkaitės ir šiek tiek atvėsinkite. Apšlakstykite skystu medumi (arba klevų sirupu) ir palikite visiškai atvėsti.

Patiekite ritinėlius šiltus ar kambario temperatūros. Skanaus!

Comments { 6 }

Plikyti riestainiai

Tikriausiai ant vienos rankos pirštų galėčiau suskaičiuoti, kiek kartų lankiausi Kaziuko mugėje. Bent jau planuotai – tai tikrai vos kelis. Dažniausiai dėl to, kad man per šalta. Baisu, ką oras gali daryti su žmogumi; aš esu idealus to pavyzdys. Dėl to žiemą (ir vėlyvą rudenį, ir ankstyvą pavasarį) mieliau jaukiai sėdžiu šiltuose namuose su šypsena nei sužvarbus ir suirzus leidžiuosi į ilgus pasivaikščiojimus. Ir dar dėl to, kad ten būna tiek daug žmonių! Aš – vos 1,58 m ūgio žmogelis – arba turiu brautis alkūnėmis, arba mažai ką sugebu tepamatyti.

Kita vertus, Kaziuko mugė yra puikus renginys. Suteikiantis galimybes tiems, kurie kuria, savo rankomis meistrauja mažus ir didelius gražius dalykus. Be to, puikiai žinau, kad turint stipresnes alkūnes, esant didesnio ūgio ir neturint alergijos šaltam orui, ten gali užtikti fantastiškų radinių. Tokių, kurių nenusipirksi jokiam prekybos centre. Išskirtinių, vienetinių, žavių, mielų, pagamintų su meile. Jei važiuočiau šiais metais į mugę, tikrai neatsispirčiau fantastiškiems kaspinėliams; nors plaukus rišu labai labai retai, bet gi jie toookie mieli! Va tuo ir yra puiki Kaziuko mugė.

Kaziuko mugė Vilniuje prasideda šiandien, o Kaune bus kitą savaitgalį. Nežinau, kaip Jums, bet man ji nuo vaikystės asocijavosi su… riestainiais, suvertais ant virvelės ir kabinamais ant kaklo lyg kokie karoliai. Nors, kai dabar pagalvoju, po paskutinio apsilankymo mugėje prieš porą metų, tokios asocijacijos turėjo pasikeisti. Tąkart prisipirkau tiek mediniu auskarų, skirtų dekupažui… oi, tikrai be saiko. Norai buvo patys geriausi ir visi auskarai tokie gražūs, tik gaila, kad antrus metus jie tame pačiame maišelyje stalčiaus kamputyje guli. Ech. Gal. Vieną gražią dieną.

Riestainiai – visai kitas reikalas. Jiems nereikia metų pasiruošimo, imi ir pagamini per valandėlę. O tada belieka prisipilti stiklinę pieno ir valgyti, valgyti, valgyti. O jei keliausit į mugę, grįžę užsikaiskit puodelį arbatos. Su ja riestainiai tikrai ne mažiau skanūs!

Skonis: 10/10. Šie plikyti riestainiai nėra prašmatnūs, tačiau žavūs būtent savo paprastumu. Skaniausi jie pačią pirmą dieną, ką tik ištraukti iš orkaitės ir šiek tiek atvėsinti, su puodeliu pieno, arbatos ar baltos kavos. Pieniško šokolado gabalėliai ir aptepimas su ruduoju cukrumi suteikia riestainiams malonaus saldumo, tačiau jie nėra per saldūs – smaližiai drąsiai gali pjausti riestainį perpus ir dosniai aptepti šokoladiniu kremu ar mėgstamiausia uogiene.

Sudėtingumas: yra ką nuveikti.

Porcijų skaičius: 8 dideli riestainiai.

Ar gaminčiau dar kartą? Taip.

Publikuota: Kulinarinis elektroninis žurnalas “Debesys”, 2014 m. pavasaris

♥ Plikyti riestainiai

2 ½ arb. š. (11 g) sausų mielių
2 valg. š. (40 g) cukraus
½ puodelio (125 ml) šilto vandens

3 ½ puodelio (490 g) miltų
1 arb. š. druskos
2 valg. š. (40 g) rudojo cukraus
3/4 puodelio (190 ml) šilto vandens
3/4 puodelio šokolado gabalėlių

Apvirimui:
6 puodeliai (1,5 l) vandens
1 valg. š. (20 g) cukraus

Aptepimui:
1 kiaušinio baltymas
30 minkšto sviesto
2 valg. š. miltų
1/4 puodelio (50 g) rudojo cukraus
½ arb. š. cinamono
¼ arb. š. druskos

Į nedidelį dubenėlį suberkite sausas mielas ir cukrų. Užpilkite puse puodelio šilto vandens ir išmaišykite šluotele. Uždenkite dubenėlį švariu rankšluostėliu ir palikite pastovėti šiltoje vietoje apie 10-15 minučių, kol tūris dubenėlyje padidės ir paviršius suputos, t.y. mielės taps aktyvios.

Kitame didesniame dubenyje sumaišykite miltus, šaukštelį druskos, porą šaukštų cukraus (jei nenorite saldžių riestainių, cukraus galite nedėti). Supilkite šiltą vandenį, mielių masę iš dubenėlio ir viską išmaišykite. Išminkykite minkštą tešlą – minkykite ją apie 10 minučių, kol taps elastinga ir nebus lipni. Uždenkite dubenį švariu rankšluostėliu ir palikite valandai šiltoje vietoje, kad pakiltų.

Pakilusią tešlą dar kelis kartus paminkykite ir tuomet padalinkite į 8 lygias dalis. Iš kiekvienos dalies suformuokite po taisyklingą kamuoliuką. Tuomet kamuoliukus delnais šiek tiek suplokite ir jų centre pirštais padarykite skylę. Atsargiai ištampykite centre esančią skylę iki maždaug 3-5 cm skersmens. Svarbiausia, stenkitės, kad formuojamas riestainis neperplyštų.

Paruoštus riestainius išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotų kepimo skardų. Palikite tarp riestainių 5 cm tarpus. Uždenkite riestainius švariu rankšluostėliu ir leiskite pailsėti šiltoje vietoje apie 20 minučių, kol pakils.

Kol riestainiai ilsisi, įkaitinkite orkaitę iki iki 180˚C temperatūros.

Į didelį puodą supilkite 6 puodelius vandens ir įberkite šaukštą cukraus. Išmaišykite ir kaitinkite, kol vanduo užvirs.

Taip pat, kol riestainiai ilsisi ir vanduo verda, pasiruoškite masę aptepimui. Visus produktus sudėkite į nedidelį dubenėlį ir išmaišykite šakute, kol gausite vientisą masę.

Riestainiams pakilus ir vandeniui užvirus, dėkite į puodą po 1-3 riestainius taip, kad šie nesiliestų. Pavirkite 1 minutę, tuomet apverskite ir virkite dar 1 minutę. Kiaurasamčiu išimkite riestainius iš vandens, nuvarvinkite ir perdėkite ant kepimo popieriumi išklotų kepimo skardų. Apibarstykite kiekvieną riestainį trupiniais.

Kepkite riestainius įkaitintoje orkaitėje apie 20-25 minutes, kol gražiai pagels. Skanaus!

Comments { 0 }