Archive | Duona RSS feed for this section

Sumuštiniai su kiaušiniais ir pomidorais

 Sumustiniai su kiausiniais ir pomidorais

Kiek prisimenu, visada mėgau duoną. O iš visų duonų, juoda buvo ir yra mano mėgstamiausia. Atminty saugau net vieną ypač ryškų prisiminimą – apie vasarą, kai dirbau vietinėje rajono parduotuvėlėje. Kaskart, tiekėjams atvežus šviežią ajerų duoną, iš karto į šalį atsidėdavau vieną kepalėlį sau. Tikrai nelaukdavau vakaro ar kitos dienos – nedelsdama sukrapščius litą ir keliasdešimt (atrodo, aštuoniasdešimt) centų, ją, dar minkštą, vis po riekelę ir po riekelę per dieną ir suvalgydavau. Kai tik parduotuvė ištuštėdavo, atsilauždavau gabalėlį. Valgydavau ją be nieko – buvo tokia skani, kad nieko prie jos ir nereikėjo.

Nesu iš tų bepročių, kurie, jei ant stalo nėra duonos, nieko daugiau be jos valgyti tiesiog negali. Bet sumuštinius mėgstu, riekelę duonos prie salotų taip pat mėgstu, o ir plakta kiaušinienė, kaip ir silkė, man skaniausia su duona. Kartais nė nepajaučiu, kaip per dieną suvalgau visas šešias riekeles: porą sumuštinių iš ryto, porą riekelių prie salotų perpiet, o vakare – dar dvi riekės su keptu ar virtu kiaušiniu.

Sumuštinius taip pat visada mėgau. Nors darbo dienų rytais jie nuo mokyklos laikų iki dabar yra patys paprasčiausi – riekė duonos, riekelė kumpio ar sūrio ir kokia daržovė, – savaitgaliais ar vakarais galima sugalvoti ir šį tą įdomesnio. Savo „Pusryčių knygoje“ visą skyrių dedikavau sumuštiniams (kas yra labai logiška, kai kalbame būtent apie pusryčius) ir jį beruošdama atradau dar ne vieną naują derinį.

Kepti duoną namuose? Taip, buvo ir toks etapas. Tačiau lietuviai kepa tiek nuostabių duonų – nuo gausaus pasirinkimo prekybos centruose iki dar bene gausesnio turguose ir mugėse. Todėl tą laiką, skirtą naminės duonos kepimui, aš nusprendžiau skirti verčiau kažkam kitam. O duoną ramia širdimi dedu į kasdienių pirkinių krepšelį.

 Sumustiniai su kiausiniais ir pomidorais

Paprastai į pirkinių krepšelį keliauja mano pastarųjų metų favoritė, „Gardėsio“ „Jorė“ su saulėgrąžomis arba juoda duona „Penkiagrūdė“, tačiau visada esu už išbandymą ir naujų produktų. Todėl kai „Vilniaus duona“ įteikė pilną krepšį savo naujų gaminių, aš nieko nelaukusi pasigaminau sumuštinių. O kadangi vien šiame įraše jau ne kartą paminėjau kiaušinius šalia duonos, tai nieko nuostabaus, kad šįkart tai buvo juodos ruginės duonos „Bemielė“ sumuštiniai su virtais kiaušiniais ir pomidorais. Pakeitus majonezą graikišku jogurtu bei pagardinus smulkintais špinatais, tai tapo ne tik labai gardžiais, bet mano akimis ir pakankamai sveikais pietumis.

 Sumustiniai su kiausiniais ir pomidorais

 ♥ Sumuštiniai su kiaušiniais ir pomidorais

2 kietai virtų kiaušinių
1 pomidoro, be minkštosios dalies
apie 10 špinatų lapelių
1 arb. š. graikiško jogurto
žiupsnelio druskos
žiupsnelio grūstų juodųjų pipirų

2 riekelių juodos duonos
kelių špinatų lapelių

1. Virtus atvėsintus kiaušinius supjaustykite nedideliais kubeliais.
2. Pomidorą, be minkštosios dalies, supjaustykite panašaus dydžio kubeliais.
3. Špinatus susmulkinkite.
4. Kiaušinius, pomidorus ir špinatus sumaišykite su šaukštelius graikiško jogurto. Pagardinkite druska ir grūstais juodaisiais pipirais.
5. Ant dviejų riekelių duonos (jei norite, jas paskrudinkite) dėkite po kelis špinatų lapelius, o ant jų paskirstykite kiaušinius.
6. Apibarstykite dar žiupsneliu grūstų juodųjų pipirų ir patiekite.

 Sumustiniai su kiausiniais ir pomidorais

Comments { 1 }

Sveikuoliški krekeriai

 Sveikuoliski krekeriai

Ar gi ne likimo ironija, kad tada, kai, rodos, norėtum papasakoti tiek daug, visi žodžiai ima ir išsilaksto, o surinkti juos į sklandžius sakinius pasidaro pernelyg sunku? Kartais man būna taip, kai ruošiuosi susitikimui su seniai matyta drauge – norėčiau jai papasakoti viską, bet kažkaip praplepam dvi valandas apie nieką. Kartais taip būna, kai noriu rašyti – atrodo, išliečiau visą širdį ir mintis. Bet tušinukas sustingsta virš popieriaus lapo po pirmo sakinio; pirštai pakimba virš kompiuterio klaviatūros ir nė krust.

Paskutiniu metu sau ir dėl savęs rašau taip retai, kad jaučiuosi truputį pamiršusi, kaip tą daryti. Kaip dėlioti žodžius? Ir… apie ką juos dėlioti?

Galėčiau rašyti apie mažus kasdienius dalykus. Apie tai, kad vakar vakare, valgant ledus, mane graužė sąžinė, jog patingėjau ir nenuvažiavau į treniruotę po atviru dangumi, taip nuvildama ne tik M., bet ir pati save. Apie tai, kad tą patį vėlų vakarą grįžtant namo taip stipriai žaibavo, jog akimirkai juoda naktis nušvisdavo ryškiai baltai; o aš pagalvojau, kad kai esi vienas, bijoti žaibų ir griaustinių visai lengva. Apie tai, kad mano mama augina pačius traškiausius agurkus ir sultingiausius pomidorus, kurių maišelį visada įduoda man į rankas, kai tik užsuku (per retai) aplankyti. Apie tai, kad šiandien kepsiu lazaniją su vištiena.

Dar galėčiau rašyti apie tai, kad pagaliau mes turime rudą medinę tvorą, o aptvertas kiemas atrodo dar didesnis nei iš pradžių tikėjomės. Apie tai, kaip svajoju ant tos tvoros vieną gražią dieną užkabinti girliandą baltų lempučių.

Galėčiau rašyti apie tai, kaip sunku keltis rytais, kokios ilgos kartais tampa dienos, kiek daug klausimų noriu sau atsakyti. Apie tai, kaip žaviuosi drąsiais žmonėmis, kurie gyvena gyvenimą, nes aš pati kartais pasijaučiu gyvenanti savaitgalius.

Dar galėčiau rašyti apie tai, kad nerašau ir kodėl nerašau, bet ne. Rašau, kad rašysiu. Gaminsiu. Fotografuosiu. Ragausiu ir gyvensiu gyvenimą.

 Sveikuoliski krekeriai

O šį kartą – dar vienas receptas iš senų lobynų, kadaise publikuotas elektroniniame tinklaraštininkų žurnale „Debesys“. Tąkart uoliai ieškojau sveikų vakaro užkandžių idėjų ir gaminau šiuos krekerius, šiek tiek abejodama galutiniu rezultatu. Bet kartais tos abejones keliančios idėjos ir būna pačios geriausios, sėkmingiausios ar, kaip šįkart, skaniausios. Na, gerai, improvizacijoms ir tobulumui ribų niekada nėra, bet šie krekeriai pranoko visus lūkesčius. Rekomenduoju pamėginti, o aš pati kartosiu dar ne kartą!

 Sveikuoliski krekeriai

Skonis: 10/10. Pranoko visus lūkesčius su kaupu!

Sudėtingumas: paprasta kaip du kart du.

Porcijų skaičius: apie 30 krekerių (5×5 cm).

Ar gaminčiau dar kartą? Taip.

Publikuota: Kulinarinis elektroninis žurnalas “Debesys”

 Sveikuoliski krekeriai

♥ Sveikuoliški krekeriai

½ stiklinės (70 g) saulėgrąžų branduolių
¾ stiklinės (100 g) moliūgų sėklų
½ stiklinės (80 g) sezamo sėklų
½ stiklinės (50 g) kokosų drožlių
¼ stiklinės (30 g) linų sėmenų
2 valg. š. ispaninio šalavijo (chia) sėklų
½ stiklinės (70 g) miltų be glitimo*
1 arb. š. druskos
1 arb. š. prieskoninių žolelių
1 stiklinės (250 ml) vandens

1. Orkaitę įkaitinkite iki 160°C temperatūros. Kepimo popieriumi išklokite kepimo skardą.
2. Visus ingredientus, išskyrus vandenį, sumaišykite dubenyje.
3. Supilkite vandenį ir dar kartą išmaišykite iki vientisos tirštos masės.
4. Paruoštą masę sukrėskite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos. Drėgnais delnais paspauskite ir išlyginkite paviršių, kad gautumėte 2-3 milimetrų storio tešlos paplotį.
5. Kepkite įkaitintoje orkaitėje 30 minučių. Tuomet išimkite iš orkaitės iš aštriu peiliu supjaustykite maždaug 5×5 cm dydžio kvadratėliais. Apverskite kvadratėlius apatine puse į viršų ir kepkite toliau dar 20 minučių.
6. Išimkite iš orkaitės ir atvėsinkite. Patiekite.

* miltų be glitimo sudėtis: ryžių miltai, bulvių krakmolas, kukurūzų miltai.

Comments { 4 }

Karšti skrebučiai su lašiša

Karšti skrebučiai su lašiša (1)

Nelaukti savaitgalių tiesiog neįmanoma. Ypač, kai jie tokie šilti ir saulėti, lepinantys vasarišku oru, gaiviu plaukus veliančiu vėju ir mėlynu dangumi. Viliojantys galimybe nusispirti batus ir basomis kojomis pajausti kvepiančią žolę…

Todėl ir aš, nors dar tik pirmadienis, jau tyliai mintyse svajoju apie dar vieną savaitgalį. Apie dar daugiau tikros vasaros.

Nes savaitgaliais visas laikas yra tik mano. Nes savaitgaliais neskamba žadintuvas. Nes savaitgalių naktimis galiu žiūrėti filmus be sąžinės priekaištų. O rytais, išsimiegojus iki soties, galiu mėgautis išskirtiniais savaitgalio pusryčiais. Plakti kokteilį, jei norisi kažko labai lengvo ir gaivaus. O gal net kepti prancūziškus skrebučius su lašiša, jei netyčia pabundu besijausdama išbadėjus.

Kadangi „Viči“ nudžiugino glėbiu dovanų, tokiems sotiems pusryčiams buvo ideali proga: šviesios duonos su moliūgų sėklomis riekelės, kiaušinių ir pieno plakinys su dosniu žiupsniu šviežių kapotų žalumynų. Ir kelios riekelės rūkytos lašišos. Didelis puodelis arbatos, saulė už lango, šypsena veide. Viskas. Tiek ir tereikia tobuliems savaitgalio pusryčiams!

Karšti skrebučiai su lašiša (2)

Skonis: 10/10. Puikūs sotūs pusryčiai! Ir šiek tiek netikėti, – kaip dažnai valgote ne saldžius prancūziškus skrebučius? Visiems prancūziškų skrebučių ir lašišos gerbėjams – labai rekomenduoju.

Sudėtingumas: paprasta kaip du kart du.

Porcijų skaičius: 2 porcijos.

Ar gaminčiau dar kartą? Taip.

Kur radau? What Should I Eat For Breakfast Today

Karšti skrebučiai su lašiša (4)

♥ Karšti skrebučiai su lašiša

Skrebučiams:
2 kiaušinių
½ stiklinės (125 ml) pieno
1 valg. š. kapotų petražolių
1 valg. š. kapotų krapų
žiupsnio grūstų juodųjų pipirų
žiupsnio druskos
4 riekelių šviesios duonos

Kepti:
gabalėlio sviesto

Patiekti:
100 g rūkytos lašišos
ryšelio svogūnų laiškų
ryšelio šviežių petražolių
graikiško jogurto

1. Kiaušinius išplakite su pienu, kapotomis petražolėmis, krapais, grūstais juodaisiais pipirais ir druska iki vientisos masės.
2. Duonos riekeles merkite į plakinį ir palaikykite porą minučių, kad duona sugertų plakinį.
3. Keptuvėje ištirpinkite gabalėlį sviesto. Dėkite išmirkytas duonos riekeles. Kepkite virš vidutinės ugnies porą minučių, kol gražiai apskrus. Tuomet apverskite riekeles ir kepkite dar porą minučių.
4. Iškeptas duonos riekeles išimkite į lėkštę. Patiekite su lašiša ir graikišku jogurtu, apibarstykite kapotais svogūnų laiškais ir petražolėmis.

Karšti skrebučiai su lašiša (3)

Comments { 4 }