Vos tik orai atšyla, mūsų gyvenimo ritmas pasikeičia iš esmės. Greitesnis, įdomesnis ir saldesnis – štai koks tampa mūsų šeimos gyvenimas, mūsų pavasario ir vasaros dienos. Bityne prasidėjus darbams, siaučia ne tik bitukai, bet ir mes patys: besirūpindami visais mažais ir dideliais dalykais, stebėdami bičių šeimų gyvenimą, sukdami šviežiausią šio sezono medų, pilstydami jį į kibirėlius ir stiklainėlius, klijuodami etiketes, ragaudami medų patys ir linkėdami skanaus kitiems, jau atradusiems mūsų bityno medų ir mumis pasitikintiems.
Vasaromis nėra kada tinginiauti ar nuobodžiauti; niekada nebuvo, o dabar, jau antrus metus – juo labiau. Bet tai tikrai ne bandymas pasiskųsti; tai džiaugsmas – nes net po ilgų savaitgalio dienų, pradūgztų kartu su bitėmis, mes keliame lūpų kampučius aukštyn.
Nes gera daryti tai, kas artima širdžiai. Gera daryti tai, kuo visa širdimi tiki.
O rytais, užkaitę arbatinį vandens mėtų arbatai, ant stalo statome ir indelį šviežio medaus. Tepame jį ant juodos duonos, ant riekės saldaus pieno sūrio, ant trapučių. Arba prisipjaustome pilną lėkštę šviežių traškių agurkų ir kabiname medų su jais. O plakdami vaisių kokteilius, porą šaukštų medaus įsidedame ir į juos. Ir į darbo dienų rytais verdamas košes. Ar į kepamą granolą, ar į kvepiančius pyragus, ar keksiukus.
Esu tikra, kad niekada anksčiau medus mano virtuvėje nebuvo toks svarbus, o jo indelis niekada nestovėdavo tokioje garbingoje, ranka visuomet lengvai pasiekiamoje vietoje. Dabar, kai medus yra mūsų, kai bitininkystė ir bitukų gyvenimas tapo artimas kaip niekada, – viskas pasikeitė. Mažiau cukraus, daugiau medaus. Jei atvirai, sunku ir prisiminti, kada paskutinįkart parduotuvėje į pirkinių krepšelį dėjau pakelį cukraus. Tai buvo, bet buvo pakankamai seniai. O štai šviežio šių metų medaus jau įpusėtas antras indelis, antras kilogramas. Skaniai, saldžiai, sveikai ir be jokių sąžinės priekaištų, šypt.
Jei ir Jūs norite saldinti savo dienas medumi, aš visa nedidelė mūsų bityno komanda laukiame Jūsų laiškų. Rašykite sauletavirtuve@yahoo.com ar susiraskite mus Facebook grupėje „Saulėta virtuvė. MEDUS“. Bendraukime ir draugaukime!
O kol kas siunčiu visiems saldžiausius linkėjimus, linkiu gražios ir sėkmingos savaitės, o ją pradėti siūlau gardumynu su medumi – grikių granola!
Skonis: 10/10. Puiki, traški, gardi! Pusryčiams ar tiesiog užkandžiams. Nors pirmąkart į granolą berti grikius atrodo keista ir gal šiek tiek netikėta, bet jie čia tikrai puikiai tinka.
Sudėtingumas: paprasta kaip du kart du.
Grikių granola
AtsispausdintiINGREDIENTAI
1 stiklinės (220 g) žalių grikių*
1 stiklinės (100 g) kokosų drožlių
1 stiklinės (140 g) stambių avižinių dribsnių
1/3 stiklinės (45 g) moliūgų sėklų
1/3 stiklinės (50 g) saulėgrąžų branduolių
3 valg. š. linų sėmenų
2 valg. š. rudojo cukraus
1 arb. š. druskos
¼ stiklinės (85 g) medaus
2 valg. š. aliejaus
1 arb. š. vanilės ekstrakto
GAMINIMO EIGA
1. Įkaitinkite orkaitę iki 160°C temperatūros. Pasiruoškite ir kepimo popieriumi išklokite kepimo skardą.
2. Dideliame dubenyje sumaišykite žalius grikius, kokosų drožles, avižinius dribsnius, moliūgų sėklas, saulėgrąžų branduolius, linų sėmenis, rudąjį cukrų ir druską.
3. Kitame dubenyje elektriniu plaktuvu išplakite medų, aliejų ir vanilės ekstraktą. Į šį plakinį suberkite sausų produktų mišinį. Gerai išmaišykite, kad jie visi pasidengtų plakiniu. Turite gauti lipnią birią masę.
4. Paruoštą masę tolygiai paskleiskite ant kepimo skardos.
5. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių. Kas dešimt minučių išimkite skardą iš orkaitės ir pamaišykite, kad granola keptų kuo tolygiau, tada kepkite toliau.
6. Iškepusią granolą ištraukite iš orkaitės ir atvėsinkite. Laikykite sandariame indelyje.
7. Patiekite su norimais priedais, pavyzdžiui, graikišku jogurtu, bananais ir medumi.
* Žalius, gyvo grūdo grikius atradau „Merkio šamo“ asortimente. Daugiau apie juos galite pasiskaityti štai ČIA.
7 komentarai
Sakykit, gal kartais žinote (jei tokių yra) kokių būdų/ paslapčių kaip šviežią medų išlaikyti skystą ilgesnį laiką? Suprantu, kad tirštėjimas natūralus procesas, bet..:)) Ačiū
Tirštėjimas tikrai yra visiškai natūralus procesas – vienas medus tirštėja lėčiau, kitas greičiau, bet anksčiau ar vėliau visas natūralus medus ima tirštėti 🙂 Ir, deja, bet dirbtinių būdų jį ilgai išlaikyti skystą, neprarandant medaus vertingumo, nėra 🙂
Juk medaus kaitinti iki tokios temperatūros negalima:)
Šis klausimas, manau, skambėjęs n kartų interneto tyruose, tačiau aš atsakymo taip ir neturiu, tuo pačiu ir įkvėpimas pasigaminti granolą namie turbūt taip pat pasiklydęs su nežinia dėl avižų… Gal galite parašyti, kokius tiksliai avižų dribsnius naudojote? Norėčiau daryti gluten-free variantą, tačiau nežinau ar manosios, kurias turiu, tiks. Didžiulis ačiū iš anksto!
Indre, aš pati paskutiniu metu naudoju šiuos avižinius dribsnius ir košėms, ir granolai, ir viskam: https://www.malsena.lt/produktas/viso-grudo-aviziniai-dribsniai-2/ Bet iš tiesų granolai tiks visiškai bet kokie stambūs avižiniai dribsniai, kuriuos įprastai naudojate savo virtuvėje 😉
Sveiki! Jei deti paprastua grikius, jie turi buti isvirti ar nevirti? Aciu!
Sveiki, Simona, manau, kad įprasti grikiai, deja, čia nebus tinkamas variantas 🙂