Kaip ir puošti Kalėdų eglutę žiemą, taip ir marginti Velykų kiaušinius pavasarį – yra dalykų, kurie kartojasi metai iš metų, nepaisant nieko. O jei tik leidi sau be jokio skubėjimo įsisukti į vaikiškai tyrą, visa apimantį laukimą, tai atneša daug džiugių akimirkų.
Ne kartą esu bėgusi švenčių paviršiumi – dėl skubėjimo ar nuovargio, ar netikėtų paskutinės minutės planų. Šįmet pavasaris lėtesnis nei visad; ėmiau ir įkritau į Velykų laukimą. Visa širdimi. Su tylia viltimi, kad gerumas ir maži stebuklai visada gyvena šalia.
Vazose jau pamerktos žydinčios medžių šakelės, saldžių idėjų Velykų kepiniams nebesuskaičiuoju, ką jau kalbėti apie visas kiaušinių marginimo idėjas – saugojuosi jas vieną po kitos, ir suprantu, kad jų galėtų užtekti dar keliems metams į priekį.
Kol kas išmėginau tris Velykinių kiaušinių marginimo būdus – labai skirtingus, visus savaip žavingus.
Nekantrauju išgirsti, kurie margučiai Jums dailiausi (pasidalinkit komentaruose!), bet kol kas – pradėkim nuo pradžių pradžios. Kaip išvirti kiaušinius, kad jie nesutrūktų?
KAIP IŠVIRTI KIAUŠINIUS, KAD NESUTRŪKTŲ?
Tikriausiai būdų – ir tikrų, ir mitų – yra bent šimtas vienas, bet papasakosiu apie tai, kaip aš verdu kiaušinius. Ir, nesumeluosiu, vis tiek retkarčiais vienas kitas kiaušinis įtrūksta… Balti, beje, trūksta daug lengviau, nes jų lukštas plonesnis, gležnesnis. Bet sudėjus visas pastangas, kiekvienais metais pavyksta, – jei ir ne visut visi, tai bent daugelis kiaušinių išverda nesutrūkę, lygūs, gražūs ir pasiruošę būti marginami.
Taigi, kaip kiaušinius margučiams verdu aš ir ką galėčiau patarti jums?
- Prieš virdami kiaušinius, išimkite juos iš šaldytuvo ir bent porą valandų (ar geriausiai – per naktį) palaikykite kambario temperatūroje.
- Kiaušinius gerai nuplaukite po tekančiu vandeniu.
- Į puodą pripilkite vėsaus vandens (pakankamai, kad kiaušinius vos apsemtų), įberkite druskos ir įpilkite acto (1 litrui vandens – 1 valgomasis šaukštas druskos ir 1 arbatinis šaukštelis acto). Šaukštu atsargiai įleiskite į vandenį kiaušinius.
- Puodą su kiaušiniais statykite virš vidutinės (ar net kiek silpnesnės už vidutinę) ugnies ir virkite, kol užvirs. Tuomet ugnį visiškai sumažinkite, kad vos virsnotų. Priklausomai nuo to, kokių kiaušinių norite, virkite apie 4 minutes (kiaušiniai bus vidutiniškai skysti) ar apie 7-8 minutes (kiaušiniai bus visiškai tvirti). Velykinių kiaušinių marginimui visada renkuosi kietai virtus kiaušinius.
- Išvirtus kiaušinius perliekite šaltu vandeniu ar perkelkite į šalto vandens vonelę.
- Visiškai atvėsinkite. Jei vis tik randate verdant sutrūkusių kiaušinių, atidėkite juos į šalį, tiesiog suvalgykite ar panaudokite receptams įgyvendinti.
- Sėkmingai išvirusius, nepažeistu lukštu – dekoruokite!
1 IDĖJA | IŠ GAMTOS
½ nedidelio arba ¼ didesnio raudonojo kopūsto (apie 500-600 g)
4 valg. š. acto (9 proc.)
baltų kiaušinių
1. Kiaušinius gerai nuplaukite po tekančiu vandeniu, pašalinkite nuo jų visus riebalus.
2. Išvirkite (galite remtis įrašo pradžioje pateiktomis rekomendacijomis).
3. Raudonąjį kopūstą smulkiai supjaustykite (arba sutarkuokite). Suberkite į puodą. Užpilkite tiek vandens, kad vėliau galėtumėte į jį panardinti kiaušinius.
4. Įmaišykite actą (1 litrui vandens – 4 valg. š. acto).
5. Virkite, kol užvirs. Tuomet sumažinkite ugnį, uždenkite puodą dangčiu ir virkite dar 15 minučių.
6. Nukelkite nuo ugnies, sudėkite virtus kiaušinius (galite juos prieš tai apsukti žolelėmis – aš apdėliojau rozmarino šakelėmis ir tvirtai įsukau į ploną bintą) ir įtaisykite tarp kopūstų taip, kad būtų apsemti.
7. Palaikykite per naktį. Tuomet atsargiai išimkite, nuplaukite po tekančiu vandeniu ir nusausinkite.
8. Jeigu norite, kad kiaušiniai būtų blizgūs, patepkite lašeliu aliejaus.
2 IDĖJA | PAPRASTA KAIP DUKART DU
1 pakuotės „Dr. Oetker“ perlamutrinių kiaušinių dažų (auksinių, sidabrinių, bronzinių)
baltų kiaušinių
1. Kiaušinius gerai nuplaukite po tekančiu vandeniu, pašalinkite nuo jų visus riebalus.
2. Išvirkite (galite remtis įrašo pradžioje pateiktomis rekomendacijomis).
3. Kiaušiniams išvirus, palikite juos vandenyje, kol pasiruošite dažus – dažant kiaušiniai dar turi būti karšti, bet nedeginti rankų.
4. Neatidarytus pakelius su dažais (auksiniais, sidabriniais, bronziniais) sudėkite į indą su verdančiu vandeniu ir palaukite, kol dažai taps skysti.
5. Užsidėkite apsaugines pirštines, kurias rasite pakuotėje.
6. Imkite po vieną kiaušinį, gerai nusausinkite su popieriniais rankšluosčiais.
7. Išsirinkite norimos spalvos pakuotę, žirklėmis prakirpkite jos kamputį ir į delną (su pirštinėmis!) įlašinkite tris lašelius dažų. Delnus patrinkite, kad dažai pasiskirstytų, tuomet imkite kiaušinį ir sukite tarp delnų, kol kiaušinis tolygiai nusidažys ir dažai išdžius.
8. Jei norite sodresnės spalvos, pakartokite tą patį procesą iš naujo: įlašinkite į delną dar tris lašus dažų ir tolygiai įtrinkite į kiaušinio paviršių.
9. Nudažytus kiaušinius atsargiai padėkite ant popieriniu rankšluosčiu išklotos lėkštės. Leiskite visiškai išdžiūti ir atvėsti.
10. Prieš pasirenkant kitą spalvą, pirštines išplaukite ir išdžiovinkite.
„Dr. Oetker“ asortimente rasite ne tik perlamutrinius, bet ir ryškių keturių pagrindinių spalvų (geltonos, raudonos, žalios, mėlynos) skystus kiaušinių dažus. Numarginsite taip pat labai lengvai, greitai, paprastai!
3 IDĖJA | SMAGI IR DRAUGIŠKA VAIKAMS
ryškiai juodo (ar kitų spalvų) rašiklio
baltų kiaušinių
1. Kiaušinius gerai nuplaukite po tekančiu vandeniu, pašalinkite nuo jų visus riebalus.
2. Išvirkite (galite remtis įrašo pradžioje pateiktomis rekomendacijomis) ir visiškai atvėsinkite.
3. Atsargiai imkite kiaušinį į rankas ir dekoruokite jį norimais raštais (labai dailiai atrodo minimalistiniai raštai: taškeliai, brūkšneliai, linijos) ar gyvūnų piešinėliais, ar mielais veideliais (paprastai labai patinka vaikams).
4. Juodu rašikliu (rinkitės tokį, kuris yra ryškus ir lengvai bei greitai džiūsta!) dekoruoti kiaušiniai bus subtilesni, tačiau galite rinktis bet kokias mėgstamas spalvas ir jų gausą.
Įrašas paruoštas bendradarbiaujant su „Dr. Oetker Lietuva“.
#reklama #droetkerlietuva
2 komentarai
Sveiki. Su kiaušinių virimu nėra jokios paslapties. Lukštas trūksta dėl temperatūrų skirtumo. Ko didesnis skirtumas tarp kiaušinio ir aplinkos/vandens temperatūros tuo didesne tikimybe kad lukštas skils. Šaltas kiaušinis į verdantį vandenį, karštas kiaušinis į šaltą vandenį atvesinimui ir pan. Idedat į šalta vandenį kambario temperatūras kiaušinį ir verdat ant lb silpnos ugnies. Išpilat karštą vandenį ir leidžiat savaime atvesti. Dėja kiaušiniai turi mikroitrukimu kurių neišvengsi. Todėl itrukimų vistiek buna….
Ačiū už pasidalinimą patirtimi! 🙂